SPOR TANITIMI

1.     Futbol

Futbol, onbir kişiden oluşan ve yedi yedek bulunduran iki takımın 45’e 90’lık bir sahada topu rakibin kalesinin içine atmak için oynanılan oyundur. Dünyadaki en popüler spor olma özelliğini de taşıyan futbolda, oyuncular dışında teknik direktörler, koçlar vardır. Ayrıca tarafsız olan 4 hakem de saha içinde bulunur. Kuralları basit, oynanışı zor bir oyun olan futbol,herkese tavsiye edilebilinir.

 

2.     Basketbol

Basketbol, beşi sahada beşi yedek on sporcu barındıran ve 18’e yirmibeşlik bir sahada rakibin potasına topu atma amacı güden popülaritesi en çok Amerika’da olan bir spordur. Üçlük ve ikilik sayılarla beraber birlik serbest atışlar da vardır. Üç hakem maçı kontrol eder.

 

3.     Badminton

Tenise benzerliğiyle dikkat çeken çok güzel bir oyundur. Ülkemizde fazla bilinmemektedir. Bu sporun raketi ve topu tenisinkinden daha değişiktir. Bu sporun topuna ise “shuttle” denir. Tenisteki gibi rakibin sahasına topu düşürerek sayı kazanılır. Tarafımca herkese tavsiye edilir.

 

4.     Tenis

Tanis de iki kişiyle oynanır. Topu rakibin shasına düşürerek puan kazanılır. Badminton sahasına göredaha büyük bir sahası vardır tenisin. Ülkemizde popülaritesi hiç denecek kadar az olan tenisi ben genede herkese tavsiye ediyorum.

 

5.     Voleybol

Voleybolda da topu rakip sahaya düşürerek puan alınır, ama bu kez raket ya da sopalarla değil, kendi ellerimizle topu düşürmek zorundayız. Bu spora da ülkemizde az rastlanır. Sahası 9’a 18’lik bir alandadır. 6m’lik savunma alanından 3m’lik hücum alanına savunmacılar geçemezler. Bol veruş tekniği ile de değişik görüntüler yaratan bu sporu herkese tavsiye ederim.

Bu sporlar hakkında daha ayrıntılı bilgi ve başka oyunlarda istiyorsanız.Hilm'ye E-mail yollayın o sizin E-mail adresine göndersin.

Hilmi:hilmi@kktc.8m.net